درد قسمت های مختلف پا به علت آن و همچنین سن بستگی دارد . مثلاً در حالی که افزایش سن ارتباط مستقیمی با افزایش شیوع درد در انگشتان پادارد ، شایع ترین سنی که فرد در آن دچار درد ناحیه قوس پا می شود ، 20 تا 40 سالگی است . به طور کلی در حدود 12 – 10 درصد از دردهای پا به درد در ناحیه پاشنه پا مربوط است و التهاب غلاف کف پایی یا خار پاشنه جزو شایع ترین علت های درد در ناحیه پاشنه محسوب می شود.

علاوه بر سن بالا از دیگر عوامل موثر می توان به چاقی و افزایش وزن در جنس مونث یاابتلا به بیماری های مزمن و احساس درد در سایر مفاصل اشاره کرد. البته پوشیدن کفش های غیر استاندارد و نامناسب نیز از عوامل مهم پادرد به شمار می رود. نتایج بررسی ها نشان می دهد افرادی که دچار بیماری های سیستم قلبی – عروقی دیابت یا پوکی استخوان هستند بیشتر دچار درد پا می شوند.

لازم به ذکر است که وضعیت این عضو بدن معمولاً می تواند معیار خوبی برای ارزیابی سلامت کلی بدن باشد مثلاً  گاهی مچ پای ورم کرده نشان دهنده نارسایی قلبی یا مشکلات کلیوی است . همچنین حساس نبودن پا به درد یا حرارت هم می تواند از علایم و نشانه های ابتلا به نوروپاتی( به علت دیابت یا سایر بیماریها) باشد . سردی بیش از حد پاها نیز  میتواند بیانگر نارسایی عروق سرخرگی باشد.

با افزایش سن تغییراتی در پا ایجاد می شود که احتمال ناراحتی و درد را افزایش می دهند سن شروع این تغییرات از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مثلاً با افزایش سن ، لایه یا پد زیر پایی و در نتیجه خواص بالشتکی آن  به تدریج از بین می رود و ممکن است انگشتان پا  هم مقداری خمیده شوند یا داخل هم بروند. علاوه براینها در سالمندی به دلیل اینکه ناخن ها ضخیم تر می شود احتمال رشد ناخن به داخل گوشت افزایش می یابد . نکته مهم  دیگر این است که با افزایش سن ، اندازه پا تغییر می کند یعنی هرچه سن بالاتر می رود به دلیل شل شدن تاندون ها و ضعف عضلات یا افزایش ضخامت به دلیل تورم ناشی از بیماری های زمینه ای(از جمله قلبی عروقی )، احتمال بروز درد پا بیشتر می شود .

توجه به توصیه های پزشکان ، به ویژه در خصوص انتخاب کفش مناسب و کوتاه کردن مرتب ناخن ها ، باعث می شود در سالمندی دچار درد پا نشویم .

ناخن ها را مرتب کوتاه کنید و درصورتی که پوست پا ، خشک و ترک خورده است مرطوب کننده های مناسب استفاده کنید( به خصوص در ماه های سرد سال که پا بیشتر داخل کفش یا جوراب است) . در سالمندی به دلیل اینکه خاصیت ضربه پذیری پا کاهش می یابد افراد  مسن باید کفش هایی با خاصیت ضربه پذیری بهتر بپوشند و به دلیل تغییر اندازه پا ، به این نکته توجه داشته باشند که همیشه در موقع خرید کفش اندازه پا را بررسی کنند و به این دلیل که مثلاً شماره کفش قبلی فلان اندازه بوده است سایز کفش جدید را انتخاب نکنند (چون امکان افزایش سایز کفش وجود دارد ). به همان میزان که کفش های طبی برای کاهش درد و جلوگیری از تغییر شکل و مسائل و مشکلات پا کاربرد دارند ، استفاده از کفش های غیر استاندارد با اجزای نامناسب می تواند باعث ایجاد درد ، مسائل و مشلاتی برای پا شود . علاوه بر نکته های گفته شده ، در انتخاب کفش مناسب دقت کنید ، چون پوشیدن کفش های نامناسب و غیر استاندارد علاوه براینکه می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند دردهای ناحیه زانو ، کمردرد ، کوتاهی عضلات ساق و تغییر در انحناهای ستون فقرات شود ، باعث ایجاد مشکلات دیگری مانند بیماری های پوستی (میخچه ، پینه و عفونت های قارچی) می شود.