کفشهای بد و آسیب رسان چند گروهند : کفش های پاشنه بلند ، نوک تیز زنانه ، عروسکی ، نوک تیز مردانه ، صندل ها و کفش هایی که اندازه ی پای شما نیستند.

 

کفش های پاشنه بلند

کوتاهی تاندون آشیل و کم شدن محدوده دامنه حرکتی مفصل مچ پا  از جمله عوارض کفش پاشنه بلند است که باعث ایجاد درد در پاشنه پا می شود.

کفش های پاشنه بلند ضمن خم نگه داشتن اجباری زانوها و مفصل لگن (هیپ) به افرایش جبرانی قوس کمر نیر می انجامد که در کوتاه مدت خستگی و در درازمدت آرتروز مفاصل مذکور را به همراه خواهد داشت.

این کفشها ایجاد خار پاشنه را نیز تسهیل میکنند. عده زیادی ازخانم هایی که دچار درد ناحیه پاشنه پا هستند  کفش های پاشنه بلند می پوشیده اند . ضمنا انتقال بیش از حد وزن به قسمت جلویی پا نیز باعث درد در سر استخوان های کف پا و قاعده انگشتان خواهد شد بنابراین کفش های پاشنه بلندمی توانند باعث ایجاد درد در هر قسمتی از پا شوند. نکته آخر این که با پوشيدن كفش هاي پاشنه بلند علاوه بر ايجاد درد، احتمال زمین خوردن به دلیل کم شدن تعادل و پیچ خوردن مفصل مچ پا در افراد بیشتر می شود.

کفش های نوک تیز زنان

متأسفانه کفش های پاشنه بلند، معمولاً نوک تیز هم هستند که این مساله عوارض پاشنه های بلند را تشدید و خود مشکلات جدیدی ایجاد می کنند. هرچند  این کفش ها شیک هستند اما به دلیل اینکه  پنجه  پا را به هم می فشارد ، بعد از مدتی باعث بروز درد عصبی ، پینه پا ، تاول و انگشت چکشی و نیزانحراف انگشت شست همراه بابرآمدگی دردناک قاعده شست( بونیون) می شود. کفش های پاشنه بلند و نوک تیز ، انگشتان پارا به هم می فشارند و با گذشت زمان انگشتان چکشی و خمیدگی های غیر طبیعی در مفاصل انگشتان پا ایجاد می کند که با مرور زمان ، سفت تر و سخت تر می شوند و گاهی مشکل به حدی میرسد که درمان آن فقط با روش های جراحی امکان پذیر خواهد بود . مناسب ترین ارتفاع پاشنه کفش برای آقایان 2 تا 3 سانتی متر و برای خانم ها 3 تا 4 سانتی متر است. اگر پاشنه های کفش بیش از 4 سانتی متر باشد بلند محسوب می شود.

کفش های عروسکی

این نوع کفش ها هیچ قوسی ندارند و از عملکرد مناسب یا جلوگیری می کنند و مشکلات زانو ، لگن و کمربه وجود می آورند. کفشی که قوس مناسب نداشته باشد باعث درد یا التهاب کف پا می شود پس به عنوان کفش مناسب قابل قبول نیستند.

کفش های بدون پاشنه باعث به وجود آمدن مشکلاتی در زانو ، لگن و پشت و بیماری دردناکی به نام التهاب پلانتار فاسیا (التهاب لایه محکم پرده مانندی که عضلات کف پا را می پوشاند) می شوند علاوه براین به دلیل این که کف این کفش ها معمولاً نازک است و قوس مناسبی ندارند با پوشیدن آن هااحتمال شکستگی استخوان های کف پا و تشدید دردهای زانو و ستون فقرات به خصوص در افراد سالمند ، بیشتر است.

صندل ها

افراد مبتلا به دیابت ، نباید این کفش ها را بپوشند زیرا کوچک ترین بریدگی و خراش پا می تواند باعث بروز عوارض جدی برای آن ها شود. به علاوه برخی از این نوع صندل ها دارای هیچ گونه قوسی نیستند و از قوس پا محافظت نمی کنند و می توانند منجر به التهاب کف پا شوند و مشکلات زانو ، لگن و کمر را تشدید کنند .

پوشیدن صندل های تخت لاانگشتی می تواند باعث کشیدگی بیش از حد پارگی یا التهاب بافت کف پا شود .

کفش های بزرگ یاکوچک

این کفش ها باعث به وجود آمدن پینه ، تاول ، میخچه  و مشکلات دیگر در پا می شود. فشار مداوم به مفاصل پا ورم مفصل  و نهایتا آرتروز را در پی دارد . بسیاری از کودکان که کفش هایی با اندازه های نامناسب می پوشند در معرض خطر ناهنجاریهای پا قرار می گیرند .

کفش نوک تیز مردانه

این نوع کفش های مردانه باعث ایجاد مشکلاتی مانند انگشتان چکشی، پینه و نیز درد پا می شوند پس برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات کفش های نوک پهن بپوشید.